הודעת שגיאה

  • Warning: Invalid argument supplied for foreach() ב-mailchimp_lists_auth_newsletter_form() (שורה 492 מ-/home/pragmaco/domains/pragma.co.il/public_html/sites/all/modules/mailchimp/modules/mailchimp_lists/mailchimp_lists.module).
  • Warning: Invalid argument supplied for foreach() ב-mailchimp_lists_auth_newsletter_form() (שורה 492 מ-/home/pragmaco/domains/pragma.co.il/public_html/sites/all/modules/mailchimp/modules/mailchimp_lists/mailchimp_lists.module).

אנורקסיה נרבוזה

7 posts / 0 new
פרסום אחרון
אנורקסיה נרבוזה

שלום חברים,

הסמסטר נכחתי בסבב פסיכיאטרי ראשון בבית החולים ורציתי לחלוק איתכם מעט מהשאלות שהטרידו אותי, כדי שיטרידו גם אתכם (ואתכן).
 

החולות (המחלקה כללה כ-40 נשים ושני גברים) אותן ראיינו היו כולן תחת הכותרת של אנורקסיה נרבוזה, חלקן עם תופעות בולמיות. הן מחולקות לשתי מחלקות לפי הקריטריון (שלא נחשף בפני החולות עצמן) של "אישיות גבולית". החולות המאובחנות כגבוליות מטופלות בשיטה הנקראת "פסיכוטרפיה דיאלקטית" (היגל לא לקח חלק בטיפול), ואלו שאינן מאובחנות כך מטופלות ב-CBT.  רובן המכריע מטופלות ב-SSRI, חלקן בתרופות אנטי-פסיכוטיות.

לאחר ראיון החולות דנו בפרוגנוזה, שעבור החולות רובן ככולן היתה רעה מאוד (תוחלת חיים צפויה של כשנתיים). מן הסתם זה לא המקום לשתף את תוכן המקרים, אבל רציתי לשמוע את דעתכם על טיפול אפשרי בבעיות אכילה, על הקטגוריה של הגבוליות כנקודה מבדלת, על עבודה אנליטית עם חולות פסיכוטיות הסובלות מאנורקסיה ועל האפשרות של סימפטומים אנורקטיים בחולות נוירוטיות.

 

שלום שגיא,
לפני כחודש וחצי לערך, טרדות דומות הובילו להצגת מקרה של "אנורקסיה נרבוזה", במסגרת הסמינר הקליני בבית החולים המקומי. המסירה של המקרה, נעשתה ע"י שתי פרקטיקניות. היה זה ניסיון למסירה של "קליניקה ברבים".
למבנה של הדיון, כמו להתערבויות שהתרחשו בו, היו אפקטים "כבדי משקל". אין זה המקום להיכנס אל האחד של המקרה, אך נדמה לי שאפשר כן להתייחס למספר מחשבות ומסקנות שניתן היה לגזור מהאירוע הזה.
א. מהפרספקטיבה של הגבוליות, כפרספקטיבה ממיינת, נקודת המוצא האנליטית, כמובן היא האחד אחד, או האחת אחת. (ראיתי שאתה מקפיד). היכן שהאחד הוא במובן של כולם, אפשר שנשען על האוניברסאלית ש"האכילה" של ההוויה המדברת תמיד מופרעת.
ב. מפרספקטיבה של הסימפטום, לא זה הפנמנו לוגי, או הזואולוגי, אם תרצה, אלא מפרספקטיבה של הסימפטום כפתרון סינגולארי, כהמצאה של הסובייקט, כתשובה כושלת הכרחית, ניתן לגשת, להערכתי, באופן מדויק יותר לשאלת האבחנה.
ג. מסקרנת במיוחד אני מוצאת את הערה שלך בנוגע למיון הכפול. זה הגלוי, תחת השם הפרעות אכילה, וזה הסמוי "אישיות גבולית"- "פסיכוזה". עוד יותר מעניינת הכוונת הריפוי ומה שהיא תופסת במה שהיא לא תופסת בעוד היא מחסירה את המבט שלה עצמה.
היכן שיש דיאלקטיקה של המסמן, היכן שהסימפטום נושא מסר, מובן, כמו גם, כמובן, שהוא לוכד מהממשי, את "הגבוליות" הזו קוראת גם הפסיכיאטריה כדיאלקטית. שלא כהמלצתו של לאקאן לא לסגת מפני העבודה עם הפסיכוזה, על אף אי האפשריות, בדלתות הכניסה אל פסיכותרפיות למיניהן שוכנת שאלת ה"ניתנים לטיפול"?. עבור אלו שהגבול הוא בבחינת שאלות של ניכור והפרדה, היכן שהפונקציה כושלת להסדיר, יודעת הפסיכותרפיה לעשות. זה השדה של הקליניקה של היותר מדי ופחות מדי. היכן שהשדה הוא הכן ולא אל נוכח המעבר לאקט, מכוונת הפסיכיאטריה אל ההתנהגותי שעשוי לשמש לעיתים כמעצור. אני מוצאת את זה קשור ליחס של הפסיכוזה עם המובן והמשמעות.
ד. מפרספקטיבה פמיניסטית, שעולה גם מדבריך, אפשר שנחשוד בקיבוץ הקטגורי של אלו ואלו יחדיו. מסתבר שאם הנחנו את שערי בית החולים הפסיכיאטרים כקו חתך בין התבונה לשיגעון אנו עדים לפעולתם הממיינת כעת בשדה המגדרי. כשמדובר באוכל כולן סביב אותו השולחן?. מובהקות גנדריאלית בהפרעות אכילה. אני תוהה מה ניתן ללמוד מכך? מעניין אותי למשל גם מובהקות האבחנה במקרים של פסיכוזה. הפתיע אותי שנתקלתי במקרים בו המסמן/השם הפרעת אכילה זרע חול בעיני המאבחן ביחס לראשוניות של הפסיכוזה.
ה. המקרה שהוצג בבית החולים היה מקרה של סובייקט נוירוטי.
ו. על אף "מובהקות" האבחנה אפשר שנזכיר את דבריו של לאקאן המשמשים כפנס לעבודתנו בסמינר בשנתיים האחרונות "ביחס לגוף כולנו סכיזופרנים".

מקווה לראותכם בקיץ, רביטל

על אף ששניכם אומרים שלא זה המקום לדבר על המקרה נראה לי שבכל זאת כדאי לערוך את הדיון על גבי תאור מקרה. האם שגיא אתה יכול לכתוב מעין תאור של אחד המקרים? אני גם מזמין את משתתפי הסמינר באברבנאל להיכנס בבקשה לדיוםן הזה.

התגובה נמחקה

אשתדל לערוך תיאור מקרה קצרצר מתוך הרשימות שלי בקרוב.

שלום רב לכל, הפורום הקיליני אינו מאובטח דיו ופתוח לעיני כל. עד שלא יוגבל הפורום למשתתפי הסמינר בלבד אני מציעה שנמנע מתאורי מקרה על גבי הרשת.

צודקת לחלוטין. יש לנו תוכניות ליצור פורום סגור לדיונים קלינים?

התחבר בכדי להגיב